Як вибрати глибинний насос: види та застосування - фото - стаття в інтернет-магазині систем опалення та водопостачання TermoUnion

Навіщо потрібні спеціальні глибинні (свердловинні) насоси

Якщо дзеркало води в свердловині або колодязі знаходиться на глибині близько 10 м. і нижче, то використовувати для її подачі розташованого на поверхні насос всмоктувального типу не представляється можливим: такий насос за визначенням не може створити розрядження більше однієї атмосфери, що технічно еквівалентно приблизно десятиметрової висоти підйому водяного стовпа. Звідси випливає, що для глибоких колодязів/свердловин необхідний занурювальний насос для води нагнітального типу, що створює високий вихідний тиск, достатній як для подолання супротиву виникаючого водяного стовпа, так і гідравлічного опору, що відводить наверх воду труби.

4 специфічні обмеження свердловинних насосів

Першим обмеженням є геометричні розміри насоса: оскільки фактичний діаметр свердловин рідко перевищує середню величину в 10 см., поперечний переріз механізму типового свердловинного насоса також лімітований цим розміром. Можливі невеликі варіації (наприклад, 6-12 см.), але більшість виробників строго дотримується обмеження в 4”(~ 10 см.), а іноді зустрічаються в продажу більш “тонкі” насоси, своїм покупцям вони обходяться дорожче ніж “товсті” побратими.

Друге обмеження - актуальна глибина самої свердловини, яка може досягати 100 і більше метрів. Вибраний глибинний насос не тільки повинен створити необхідне занурення (мінімум 1 атмосфера на кожні 10 метрів), а й забезпечити запас на опір потоку в трубі, нелінійно залежить від об'єму витрат (відносно швидкості), що протікає по трубі води. Цікаво відзначити, що нерідко покупка дорожчої, широкої і внутрішньо гладкої (має менший гідравлічний опір) труби дозволяє істотно знизити вимоги до насоса при великій глибині залягання водоносного шару.

Третє обмеження - це дебет свердловини по воді: якщо він малий, то доводиться вибирати між насосом з малою продуктивністю або частими старт-стоп циклами насоса з більшою продуктивністю. Оскільки насоси свердловин практично всіх типів вкрай негативно ставляться до роботи без заповнення внутрішнього тракту води (т. зв. “сухий хід”), не слід економити, купуючи насоси без вбудованих датчиків сухого ходу і інших позаштатних ситуацій - витяг і ремонт/заміна насоса в підсумку обійдуться власнику істотно дорожче.

Четверте обмеження стосується наявності у воді сторонніх часток (мулу, піску) - далеко не кожен насос для свердловини здатний їх “безболісно перетравити”, причому “чутливість” до них конкретного типу насоса обмовляється в його технічному описі (як правило - у вигляді явної вказівки максимального допустимого вмісту часток в грамах на кубометр прокачання води).

Найбільш поширені типи свердловинних насосів і їх особливості

 

Як вибрати глибинний насос: види та застосування - фото 2 -

 

До простих відносяться вібраційні насоси свердловин: в них коливання мембрани передають рідини, а вбудовані клапани перетворюють її коливальні рухи в односпрямований потік. Вібраційні наноси відрізняються невеликою продуктивність, робочі глибини малого і середнього діапазонів (тобто вони формують помірний напір порядку декількох десятків метрів), зате їх відрізняє дуже ”демократична” ціна. Найбільший їх конструкційний недолік - велика чутливість до забруднень у воді (легко забиваються клапани).

 

 

Як вибрати глибинний насос: види та застосування - фото 3 -

У насосах відцентрового типу швидко обертається колесо (ротор) за рахунок дії відцентрової сили відкидає рідину в тангенціальному напрямку, формуючи потоки з відмінним напором і великою витратою. Більш того, у відцентрових насосах технічно легко здійснюється каскадування (секціонування), що дозволяє збільшувати вихідний тиск практично прямо пропорційно числу задіяних секцій. В результаті секційні відцентрові насоси можуть працювати на великих і дуже великих глибинах (створюють відмінний натиск і мають велику продуктивність), малочутливі до суспензії (хоча при цьому їх внутрішній тракт піддається прискореного зносу) - але характеризуються дуже високою ціною.

 

Як вибрати глибинний насос: види та застосування - фото 4 -

 

Як вибрати глибинний насос: види та застосування - фото 5 -

 

У вихрових насосах нагнітання рідини також відбувається за рахунок обертання ротора спеціальної форми в корпусі з малим прохідним зазором (в цьому сенсі їх можна вважати “родичами” відцентрових), через що на роторі формуються усмоктувальні рідини вихори. Ці насоси відрізняються простотою конструкції, чудовий натиск (за інших рівних умов - краще ніж у насосів відцентрових), великі / середні робочі глибини. До їх основних недоліків слід віднести менший ніж у відцентрових ККД і велику чутливість до сторонніх частинок (йде дуже швидкий знос внутрішнього тракту, різко падають вихідний тиск і ККД).

 

Як вибрати глибинний насос: види та застосування - фото 6 -

 

Як вибрати глибинний насос: види та застосування - фото 7 - Окремо слід згадати шнекові (гвинтові) насоси свердловин, які набирають популярність. Конструктивно вони влаштовані таким чином: два (або більше) синхронно обертаються ротора (гвинта) розташовані так, що виступи одного точно входять у западини іншого. За рахунок цього при їх взаємному обертанні формується порожнина, “пробігає” між гвинтами від їх початку до кінця - і тим самим проштовхує рідину в одному напрямку. Гвинтові насоси характеризуються високим напором (відповідно, можуть працювати на середніх і великих глибинах), помірною витратою і потенційної низькою чутливістю до сторонніх часток (з супутнім механічним зносом). Особливості внутрішньої конструкції дозволяють виготовляти їх з найменшим поперечним перерізом (наприклад, 3”), при цьому їх вартість досить помірна.

 

Як вибрати глибинний насос: види та застосування - фото 8 -

Нащо слід звернути увагу при виборі глибинного насоса

Для правильного підбору глибинного насоса потенційному покупцеві необхідно точно знати мінімальний діаметр своєї свердловини, її фактичний дебет і середній вміст/тип зважених часток. Ні в якому разі не варто економити на додаткових датчиках і засобах автоматизації/контролю. У разі виникнення технічних труднощів настійно рекомендується запитувати детальну консультацію у представника передбачуваної фірми-постачальника.

Всi новини

підписуйтесь на наші новини

Та отримуйте найвигідніші пропозиції!

Забули пароль

Будь ласка, введіть адресу електронної пошти, який ви використовували для реєстрації. Ми надішлемо Вам новий пароль.

Забули пароль

Будь ласка, введіть адресу електронної пошти, який ви використовували для реєстрації. Ми надішлемо Вам новий пароль.

Ви успішно ввійшли!

H
Ласкаво просимо,

Информация о персональном кабинете:

Особистий кабінет дозволяє вам отримати доступ до інформації про ваші замовлення. Завдяки йому ви також можете переглядати дані про історію та вміст замовлень, їх вартість та статус.

Ласкаво просимо