Правила безпечної експлуатації газового котла

13.09.2018 1865
Правила безпечної експлуатації газового котла - фото - стаття в інтернет-магазині систем опалення та водопостачання TermoUnion

Для того, щоб підтримувати економну роботу газового котла необхідно контролювати і періодично коригувати температуру теплоносія за допомогою котлового терморегулятора (термостата). Температура води в газовому котлі регулюється залежно від температури зовнішнього повітря і відповідно до бажаної комфортної температури повітря в опалювальних приміщеннях. Практичні межі регулювання коливаються між мінімальною (45 °С) і максимально допустимою температурою теплоносія в котлі (95 °С).

Не рекомендується встановлювати ручку регулювання котлового терморегулятора на максимальну позначку, оскільки внаслідок допустимої похибки індикатора температури та власне терморегулятора фактична температура теплоносія в котлі може сягнути понад 95 °С, і в теплообміннику розпочнеться пароутворення, а це неприпустимо. Найоптимальніший діапазон робочої температури теплоносія на виході з котла становить 60-80 °С.

За нижчої від 60 °С температури на стінках камери згоряння і зовнішніх поверхнях теплообмінника котла може конденсуватись волога із продуктів згоряння. Конденсат попадатиме  на пальники, і вони почнеться кіптява. Вона осідатиме на мокрі поверхні камери згоряння і теплообмінника, а це є чинником неефективної теплопередачі та забивання газоходів котла і димохідного каналу сажею. За температури, вищої від 80 °С, на внутрішніх поверхнях теплообмінника котла може інтенсивно відкладатись накип, особливо якщо система заповнена не підготовленою водою зі значною твердістю. Накип, як і сажа, значно погіршує коефіцієнт корисної дії (ККД) котла.

Не рекомендується довготривало експлуатувати котел за нижчої від 45 °С температури теплоносія в подавальному стояку на виході з котла та нижчої від 40 °С — в зворотному трубопроводі на вході в газовий котел, а також за різниці температур теплоносія на подачі й звороті понад 20 °С, оскільки в такому разі на зовнішній нагрівальній поверхні теплообмінника може конденсуватись волога з продуктів згоряння палива. Конденсат відзначається підвищеною кислотністю, що призводить до швидкої корозії металу, тому слід запобігати утворенню конденсату або зводити до мінімуму процес його утворення.

Якщо котли (особливо з чавунними теплообмінниками) потребують, згідно з умовами експлуатації, відповідної мінімальної температури теплоносія на вході зі зворотного трубопроводу, то необхідно стежити, щоб ця температура не була нижчою від мінімально допустимої. В іншому випадку виникає небезпека низькотемпературної корозії. Щоб цього не допустити, вживають спеціальних заходів з підвищення температури теплоносія на вході в котел. Для захисту котлів від низькотемпературної корозії в кожному конкретному випадку на стадії проектування опалювальної системи розробляють відповідний варіант такого захисту, наприклад, шляхом підмішування гарячої води з подавального трубопроводу у зворотний із застосуванням циркуляційного насоса на байпасі або чотирьохходового змішувального клапана.

Правила безпечної експлуатації газового котла - фото 2 - стаття в інтернет-магазині систем опалення та водопостачання TermoUnion

Продуктивність циркуляційного насосу, встановленої між подавальним і зворотним трубопроводами, повинна становити приблизно 30 % від продуктивності циркуляційного насоса опалювального контуру, забезпечуючи мінімально допустиму витрату теплоносія через котел. Керування насосом здійснюється найпростішим регулятором за температурою від контактного температурного датчика, який кріпиться спеціальною стрічкою на зворотному трубопроводі перед котлом. Термостат регулятора, налаштований на 40 °С, вмикає помпу після зниження температури в зворотному трубопроводі нижче від заданої межі (40 °С).Циркуляційний насос подає теплу воду із подавального трубопроводу в зворотний, що спричиняє підвищення температури води, яка надходить у котел. Після досягнення заданої температури (40 °С) регулятор вимикає насос. Пружинний зворотний клапан унеможливлює при цьому природну циркуляцію теплоносія через трубопровід, який з’єднує подачу зі зворотом.

Завдяки чотирьохходовому змішувальному клапану утворено два контури: контур котла і опалювальний. Такий змішувальний клапан дає змогу одночасно знижувати температуру теплоносія у подавальному трубопроводі опалювального контуру і підвищувати температуру у зворотному трубопроводі котла. Температура води на вході в котел підвищується внаслідок підмішування до неї гарячої води з подавального трубопроводу, за умови, що змішувальний клапан встановлений безпосередньо біля котла.

Крім низькотемпературної корозії, в котлах із чавунним теплообмінником у разі потрапляння холодного теплоносія в розігрітий теплообмінник виникають теплові напруження, і в результаті відбувається розтріскування чавуну. Тому майже всі випадки пошкодження таких теплообмінників трапляються внаслідок неправильного підживлення опалювальної системи холодною водою або за надмірної різниці температур між подачею і зворотом (понад 20 °С) та в разі надходження у працюючий котел зі зворотного трубопроводу теплоносія з нижчою від 40 °С температурою. Підживлення системи можна виконувати тільки тоді, коли котел вимкнений і чавунний теплообмінник повністю охолоджений, а мінімально допустима температура на звороті досягається завдяки підмішуванню теплої води з подачі шляхом встановлення байпасної лінії з циркуляційним насосом або чотирьохходового змішувального клапана.

У відкритих системах опалення, в зв’язку з постійним збагаченням теплоносія (води) киснем із повітря, концентрація вільного кисню у воді в процесі експлуатації не зменшується. Щоб запобігти виразковій кисневій корозії елементів такої системи, необхідно підтримувати концентрацію вільного кисню на мінімальному рівні (менш ніж 0,1 мг/л). Тому рекомендується забезпечувати нейтралізацію негативної дії вільного кисню на елементи системи. Для цього найдоцільніше застосовувати автоматичні дозатори для підмішування в теплоносій спеціальних хімічних реагентів — деаераторів. Під час експлуатації закритих систем опалення необхідно запобігати великим витокам води із системи. Наслідком легковажного ставлення до витоків води, крім безпосередньої вартості води і підвищеної витрати палива, є корозія елементів системи.

Правила безпечної експлуатації газового котла - фото 3 - стаття в інтернет-магазині систем опалення та водопостачання TermoUnion

З метою антикорозійного захисту трубопроводів рекомендується підтримувати температуру гарячої води в контурі гарячого водопостачання (ГВП) двофункційного котла або однофункційного котла з бойлером на рівні, не вищому за 50 °С. Особливо це стосується контурів ГВП, в яких використовуються оцинковані труби. Швидкість корозії цинку за температури води 55 і 60 °С (порівняно з 50 °С) зростає відповідно у 5 і 30 разів.

ККД конденсаційного котла значною мірою залежить від температурного режиму експлуатації системи опалення.

Високий ККД системи з таким котлом досягається завдяки дотриманню таких умов:

  • температура води у зворотному трубопроводі не перевищує 50 °С;
  • різниця температур у подавальному і зворотному трубопроводах становить мінімум 20 °С;
  • не впроваджуються заходи з підвищення температури води на звороті.

Для створення оптимального теплового комфорту і забезпечення економної роботи котла застосовують автоматичний цикл обігрівання залежно від потреб і часу присутності мешканців у будинку — програмування і підтримування температурного режиму за допомогою кімнатних регуляторів температури (кімнатних термостатів), програматорів (хронотермостатів), погодозалежних регуляторів (контролерів) і автоматизованих систем керування, безпеки та регулювання.

Програмний цикл роботи системи опалення залежить від здатності будинку акумулювати тепло та від внутрішнього розпорядку дня чи теплових потреб мешканців. Кімнатні термостати й інші засоби автоматичного регулювання і підтримування температури дають змогу заощаджувати паливо і сприяють більш плавному функціонуванню котла, що подовжує термін його служби. Ці пристрої, оснащені дисплеями, з широким вибором програм для встановлення температури і часу, часто — безпровідною передачею даних, дають змогу користувачам якомога краще відрегулювати систему опалення відповідно до своїх потреб і звичок. Такі програмні опції як автоматичне зниження температури в приміщеннях на ніч, так звана «програма відпусток» та інші сприяють суттєвому зниженню витрати палива.

Особливо відчутний ефект дає застосування погодозалежних регуляторів температури, які підтримують задану температуру в неопалюваних приміщеннях, постійно відслідковуючи зміни зовнішньої температури. За деякими даними, вартість опалення будинку з використанням програмованої регулювальної автоматики в чотири рази нижча, ніж у будинках із системами опалення без такої автоматики

Правила безпечної експлуатації газового котла - фото 4 - стаття в інтернет-магазині систем опалення та водопостачання TermoUnion

Бажаєте більше дізнатись про системи опалення та водопостачання?

Підписуйтесь на наший канал в Telegram та будьте в курсі усіх новин!

Новини